Yaz Aylarında Güvenli Kırmızı Eti Nasıl Tüketeceğiz?

Kırmızı et, mikrobiyolojik olarak çabuk bozulabilen bir gıda ürünü. Özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklıkları, kırmızı etin saklama koşullarını daha da zorlaştırıyor. Bu anlamda el değmeden üretilen paketlenmiş et ürünleri tüketiciye daha çok güven veriyor.

May 31, 2023 - 17:47
 0  273
Yaz Aylarında Güvenli Kırmızı Eti Nasıl Tüketeceğiz?

Geleneksel kasaplık anlayışını inovasyonla birleştiren ve Türkiye’yi paketlenmiş kırmızı et ürünleri ile tanıştıran Bonfilet’in COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş, kırmızı etin yaz aylarında da gönül rahatlığıyla tüketilmesi için tüm ürünlerinde titizlikle uyguladıkları ambalajlama teknolojilerini tüketiciyle paylaşıyor.
 
Türkiye’nin AB normlarındaki ilk et üretim tesisine sahip olan Bonfilet, otomasyona dayalı kapsamlı üretim modeliyle güvenli kırmızı eti tüketicisiyle buluşturuyor. Üretim süreçlerinin tamamı, alanında uzman veteriner hekimler ve gıda mühendisleri tarafından sürekli denetim altında tutulan Bonfilet ürünleri, üretim aşamasından raflarda yerini alana kadar geçen sürede tüm detaylarıyla dikkatlice ele alınıyor. Yaz aylarında kırmızı et tüketiminde özellikle hassas olunması gerektiğini belirten Bonfilet’in COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş “Türkiye’nin AB normlarındaki ilk et üretim tesisi olan Bonfilet Et Üretim Tesisleri’nde; Spiral Freezer, MAP, Vakum ve SkinPack gibi dünyada trend olan son ambalajlama teknoloji sistemlerini kullanıyoruz. Ürünlerimizin hammadde evresinden paketlenmesine, ambalajlanıp soğuk zincirin korunduğu lojistik sevkiyatına kadar tüm aşamalarında teknolojiden yüksek oranda faydalanıyoruz.” ifadelerinde bulunuyor.Sağlıklı ve güvenilir gıda anlayışı ile teknolojik alt yapıya yönelik önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Kemal Bozkuş “Ambalajlama teknolojilerimizin tümü %100 gıda güvenliğine sahip. Dünya standartlarında bir işleyişi devam ettirebilmemiz için bu yönde yatırımlarımız süreklilik arz ediyor. Gıda güvenliği kurallarına yüksek düzeyde dikkat ederek ürettiğimiz etin, vücudumuzun temel ihtiyacını karşılayabilecek kalite ve değerde olmasına dikkat ediyoruz. Besin değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz ve bozulmamış gıda sunuyoruz. Tüm üretim süreçlerimizi sürekli olarak denetim altında tutuyoruz. Tüketicilerimiz Bonfilet ile yaz aylarında da güvenilir kırmızı ete ulaşıyor” diyor.


 
Bonfilet’in Güvenilir Ambalajlama Teknolojileri ile Tüketicinin İçi Rahat
 
Türkiye’nin en önemli et üreticilerinden Bonfilet, et endüstrisinde kaliteyi korumanın öneminin bilinciyle hareket ediyor. Gıda mühendisi Kemal Bozkuş etin kalitesini koruyan paketleme süreçlerini detaylandırırken “Geleneksel kasaplık anlayışını inovasyonla birleştiren Bonfilet’in ürünleri öncelikle -45 °C'lik Spiral Freezer içerisinde ani şoklama ile donduruluyor. Dondurulmuş ürünler otomatik makineler ile el değmeden paketlenerek -18 °C'lik depolara alınıyor. Üründeki kimyasal, mikrobiyolojik olayları engelleyerek bozulmayı kontrol altına almak ve ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan MAP (Modified Atmospher Packing) teknolojisi sayesinde son tüketim tarihine kadar ürünün tazeliği muhafaza edilebiliyor. Üretimde kimyasal katkılar ve koruyucular kullanmadan, gıdanın etrafını saracak atmosferin değiştirilmesi ile elde edilen MAP teknolojisinde, O2 (Oksijen), CO2 (Karbondioksit) gazları kullanılıyor” ifadelerinde bulunuyor.

    
 
Kemal Bozkuş, aerobik bozulmalara neden olan mikroorganizma ve oksijen kaynaklı bozulmaları azaltmak amacıyla kullanılan Vakum ambalajlama teknolojisinin et endüstrisinde kalitenin korunması ve raf ömrünün uzatılması amacıyla en sık kullanılan yöntemlerden biri olduğunu belirtiyor. Bozkuş, bu teknolojinin gaz geçirimsiz veya amaca göre belirli düzeyde gaz geçirgenliğine sahip bir ambalaj içerisindeki havanın, belli bir basınç altında vakum yoluyla uzaklaştırılması ve yerine herhangi bir gaz doldurmadan paketin kapatılması işlemi olduğunu söylüyor. Skinpack teknolojisinin ise sabit gramajlı ve tekli paketleri ambalajlamada kullanıldığını belirten Kemal Bozkuş “Sızdırmazlık için uygulanan düşük sıcaklık sayesinde hassas proteinlerin dokusu ve besin değerleri korunuyor. Skinpack’in ekonomik, dayanıklı ve kaliteli koruyucu özelliği ile operasyonel verimliliği sağlayan vakumlu ambalajı sayesinde, plastik atığından %40'a kadar ve toplam paketleme malzemesinden %4'e varan oranda tasarruf sağlıyoruz. Skinpack teknolojisi ürünün paket içinde ezilmesini önlüyor, paketin sunumunu iyileştiriyor ve damlama yapmadan dikey görüntüye izin veriyor. Porsiyon kontrolünde en üst düzeyde fayda sağlayan Skinpack teknolojisi sayesinde, Bonfilet tüketicileri kırmızı eti yaz aylarında da gönül rahatlığıyla öğünlerinin bir parçası haline getirebilir.” açıklamalarında bulunuyor.Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow