Heritage İstanbul İçin Nefesler Tutuldu

Avrupa’nın en büyük kültürel miras fuarlarından biri olan Heritage İstanbul, koruma, restorasyon, arkeoloji, müze ve kütüphanecilik sektörlerini 5nci kez İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

May 31, 2023 - 17:47
 0  275
Heritage İstanbul İçin Nefesler Tutuldu

‘Geçmişe Gelecek Sağla’ mottosuyla kültürel zenginliğimizi ve insanlığa miras kalan değerleri yaşatarak, bunların korunması ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını ülke ve dünya gündemine taşımak amacıyla düzenlenen, kültürel miras paydaşlarının buluşma noktası Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, 23-25 Haziran tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşecek.

2021 yılında ilk defa lansmanı yapılacak iki yeni sponsorluk alanı “Miras Marka ve Doğal Miras” ile ilgili basına bilgi verildi. Nesiller boyu yaşayacak güçlü markaların katılımcısı olacağı “Bize Miras Marka” bölümünün bu yılki onur konuğu, Ali Muhiddin Hacı Bekir markası olacak. Kendi içinde oluşturduğu "Yaşayan Müze" konsepti ile hem konferans oturumuna, hem de miras sohbetlerine katılacak olan Ali Muhiddin Hacı Bekir yetkilileri, somut olmayan kültürel mirasa yönelik yaptığı eşsiz katkılardan ve 244 yıl boyunca Türk şekerleme mutfağına damga vuran tatlılarının sırrından ziyaretçilerle bahsedecek. Doğal Miras bölümünde ise, anıtsal nitelik taşıyan ve korunmaya değer yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarını kayıt altına alarak önemli bir projeyi yürüten Komili, Anıt Zeytin Ağaçlarının Binlerce Yıllık Köklerinin hikâyesini anlatacak. 

Konferans programına Geçmişe Bakmak, Geleceğe Bakmak konulu konuşmasıyla Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucu Ortağı Murat Tabanlıoğlu konuşmacı olarak katılıyor. Ayrıca; Kadim Bilgiler ve İleri Teknolojinin Harmanı başlıklı konuşmalarıyla ünlü moda tasarımcısı Ezra Çetin & Tuba Çetin, Gastronomide Kültürel Miras ile Gastronomi Derneği Başkan Gürkan Boztepe, Sıra Dışı Bir Devlet: Selçuklu ile Arkeolog Nezih Başgelen ve tarihçi, yazar İlber Ortaylı, Kültürel Miras Muhafazası ve ABD Diplomasisi ile de Kültürel Miras Diplomasi Uzmanı Dr. Andrew C. Cohen konuşmacılar arasında yer alacak.  

TG Expo tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen Heritage İstanbul; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. 

Fuara, 36’sı yurt dışından, toplam 131 firma katılıyor. İtalya ve Avusturya’dan oluşan iki ülke pavilyonu kurulacak olan fuarda, Belçika, İsveç ve Nijerya olmak üzere toplam beş farklı ülkeden katılımcılar yer alacak. Fuarın yanı sıra konferansta 26 oturum, miras bölümünde 21 sohbet ve 8 atölye çalışması yapılacak.

Kültürel miras alanında Avrupa’nın en büyük organizasyonlarından biri olan Heritage İstanbul, ayrıca Heritage Middle East adı altında dünya kültür başkenti olmayı hedefleyen Abu Dhabi’de de kültürel miras sektörünü bir araya getirmeyi başarmıştır. Aynı zamanda, dünyadaki en prestijli platformlardan Avrupa Miras Fuarları (Herifairs) ağına dâhil olan Heritage İstanbul, Herifairs üyesi olarak, network ağı kapsamında katılımcılara yeni ufuklar açmaya ve uluslararası iş birliği fırsatları sunmaya devam etmektedir. Etkinlik sponsorları arasında Komili, Ali Muhiddin Hacı Bekir, TÜRSAB, Kültür A.Ş. Fibula, Polin Group Oruçoğlu Holding, Sergikur, Signify, Devin, Tonwelt yer alarak Heritage İstanbul Fuar ve Konferansına çok değerli katkılarını sunmaktadır. 

İyonizerli Temiz Hava Dolapları ile Konferansa ‘Temiz Hava Sahası’ Sağlanacak

Ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlik, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) tavsiye tedbirleri kapsamında, genel toplum sağlığı gözetilerek düzenlenecek. Temassız geçişler, hijyen önlemleri, maske, mesafe kuralları fuarda azami ölçüde uygulanacak. Temiz hava dolabı olan özel hava temizleme cihazı alanlarda kullanılacaktır. Bu cihazlar ile kalabalık ve geniş iç ortamlarda havada bulunan virüsler, tozlar ve kokular, needle point bi-polar teknolojisi sayesinde ozon salınımı yapmadan etkisiz hale getirecekler.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow