BOĞAZ ESİNTİLERİYLE DİVAN KURUÇEŞME

Muhteşem ambiyansıyla Divan Kuruçeşme'nin tarihi dokusunu, kendine özgün yapısını, misyonunu ve geçirdiği renovasyon sürecini Boğaz esintileri eşliğinde Serpil Toptaş anlatıyor!

May 25, 2023 - 13:07
Tem 13, 2023 - 13:07
 0  40
BOĞAZ ESİNTİLERİYLE DİVAN KURUÇEŞME

2013 yılının ağustos ayında Divan Kuruçeşme’nin eski haline, Divan grubu olarak elveda dedik. O dönem bir inşaat sürecine girdik, bu sürecin 2,5 -3 sene olacağı planlanmıştı. Araya pandemi döneminin girmesi ve başka faktörlerin de etkisiyle ne yazık ki beklenenden uzun sürdü. 2021 nisanında Divan Kuruçeşme’nin yeni yüzünü misafirlerimizle buluşturduk.

Binamız baktığınız zaman 18.yüzyıldan kalma tarihi bir bina. İnşaat sırasında farklı objeler bulundu ve bu objelerin hepsi Anıtlar Kurulu’na kayıtlı bir şekilde koruma altına alındı. Bu eserleri binanın farklı yerlerinde misafirlerle buluşturuyoruz. Binamıza gelen misafirlerimiz lobiye ilk girdikleri zaman farklı farklı beyaz yer karoları ve çinilerle karşılaşıyorlar.

Bunun ne olduğunu merak ettikleri zaman görevli arkadaşlarımız, binada bulunan objelerin gerçek yerlerini göstermek için aslında yerdeki bu çinilerin birer işaret olduğunu açıklıyorlar.

İnşaat süresi boyunca Divan Kuruçeşme'nin yapmış olduğu faaliyetler Divan'ın farklı birimlerine taşındı. Yani bu etkinlikler tek bir lokasyondan değil başka başka lokasyonlardan devam ettirildi. Divan yolculuğunda misafirlere sunulan hizmetler açısından bir eksilme olmadı.

Kapılarımızı açtığımız günden itibaren Divan Kuruçeşme’ye çok yoğun bir talep oldu. Divan Kuruçeşme'yi, düğünler, lansmanlar, defileler, sanatsal etkinlikler, ulusal ve uluslararası kongreler, şirket toplantıları gibi pek çok etkinlik için önemli bir merkez haline getirdik. 2022 senesi bizim için çok verimli ve başarılı geçti.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow